Päätöksenteko

Hallinnon organisaatiorakenne

Kunnanvaltuusto on kunnan ylin päättävä toimielin. Valtuusto ohjaa toimintaa käyttäen taloudellista valtaa vuosittain esimerkiksi talousarvion hyväksymisen yhteydessä.

Kunnanhallitus vastaa kunnan hallinnosta ja taloudesta, valmistelee valtuuston päätettäväksi tulevat asiat, huolehtii valtuuston päätösten täytäntöönpanosta ja laillisuudesta.

Simon kunnan hallinto toimii kunnanjohtajan alaisuudessa. Hallinto on jaettu kolmeen palvelualueeseen: keskushallintopalvelut, sivistyspalvelut ja tekniset palvelut.

Kunnanhallitus

Simon kunnanhallitus vuosina 2019-2021.

Helena Hamari

Puheenjohtaja

helena.hamari@simo.fi

Toimistosihteeri
Keskusta
Eekintie 11, 95200 Simo

Helvi Hamari

Varapuheenjohtaja

helvi.hamari@simo.fi

Terveydenhoitaja
Vasemmistoliitto
Ranuantie 64 A, 95200 Simo

Böök Tuomo

tuomo.book@simo.fi

Yrittäjä
Perussuomalaiset
Lukkarilantie 6, 95230 Maksniemi

Eskola Ville

ville.eskola@simo.fi

Maatalousyrittäjä
Keskusta
Simonkyläntie 58, 95210 Filpus

Halttu Eero

eero.halttu@simo.fi

Kunnossapitoasentaja
Vasemmistoliitto
Ranuantie 18, 95200 Simo

Leinonen Tuomo

tuomo.leinonen@simo.fi

Maatalousyrittäjä
Keskusta
Valajanaavantie 16, 95270 Ylikärppä

Nurmela Lotta

lotta.nurmela@simo.fi

Erityisluokanopettaja
Keskusta
Kauppilantie 3, 95230 Maksniemi


Kunnanvaltuusto

Ruotsalainen Martti

Puheenjohtaja

martti.ruotsalainen@simo.fi

Valtiotieteen maisteri
Keskusta
Simonraitti 5, 95230 Maksniemi

Leskinen Tarja

I. varapuheenjohtaja

tarja.leskinen@simo.fi

Erityisluokanopettaja
Keskusta
Ranuantie 155 a, 95200 Simo

Aalto Ilkka

II. varapuheenjohtaja

ilkka.aalto@simo.fi

Eläkeläinen
Kokoomus
Väkätie 5, 95200 Simo

Eskola Ville

ville.eskola@simo.fi

Maatalousyrittäjä
Keskusta
Simonkyläntie 58, 95210 Filpus

Haapaniemi Esa

esa.haapaniemi@simo.fi

Hallintotieteiden kanditaatti
SDP
Torviaavantie 10, 95230 Maksniemi

Halttu Eero

eero.halttu@simo.fi

Kunnossapitoasentaja
Vasemmistoliitto
Ranuantie 18, 95200 Simo

Hamari Helena

helena.hamari@simo.fi

Toimistosihteeri
Keskusta
Eekintie 11,  95200 Simo

Hamari Helvi

helvi.hamari@simo.fi

Terveydenhoitaja
Vasemmistoliitto
Ranuantie 64 a,  95200 Simo

Kalmakoski Jouni

jouni.kalmakoski@simo.fi

Hitsaaja-levyseppä
Vasemmistoliitto
Pohjoispuolentie 187 b, 95200 Simo

Korpikoski Terho

terho.korpikoski@simo.fi

Koneenrakennusteknikko, kone- ja laiteasentaja
Perussuomalaiset
Kemintie 77 b, 95255 Viantie

Kumpuniemi Elina

elina.kumpuniemi@simo.fi

Maanviljelijä
Keskusta
Ranuantie 401, 95260 Tainionjoki

Leinonen Tuomo

tuomo.leinonen@simo.fi

Maatalousyrittäjä
Keskusta
Valajanaavantie 16, 95270 Ylikärppä

Lämsä Seppo

seppo.lamsa@simo.fi

Koneasentaja
Vasemmistoliitto
Vanha Karsikontie 6 e, 95230 Maksniemi

Nurmela Lotta

lotta.nurmela@simo.fi

Erityisluokanopettaja
Keskusta
Kauppilantie 3, 95230 Maksniemi

Onkalo Tuomo

tuomo.onkalo@simo.fi

Eläkeläinen
Keskusta
Turskantie 7, 95230 Maksniemi

Silvennoinen Jouko

jouko.silvennoinen@simo.fi

Eläkeläinen, prosessinhoitaja
Perussuomalaiset
Katajatie 1 b, 95220 Simoniemi

Simoska Raimo

raimo.simoska@simo.fi

Sähköasentaja, eläkeläinen
Keskusta
Kangastie 2, 95200 Simo


Lautakunnat

Lautakunnat vuosille 2017-2021

Tarkastuslautakunta
Pj Jouni Kalmakoski
Jäsenet: Jouko Silvennoinen (Vpj), Irma Kyröläinen, Tuomo Onkalo, Niina Veittikoski

Keskusvaalilautakunta
Pj Helena Hamari
Jäsenet: Pertti Mäcklin (Vpj), Kari Heinikoski, Eija Silvennoinen, Ilkka Vuorimaa

Sivistyslautakunta
Pj Leena Alanaatu-Haapaniemi
Jäsenet: Anu Veittikoski (Vpj) Ville Eskola, Lea Kantola, Seppo Lämsä, Janne Järnfors, Sari Toivanen
Kunnanhallituksen edustaja Tuomo Leinonen.

Tekninen lautakunta
Pj Raimo Simoska
Jäsenet: Pertti Mäcklin (Vpj), Elina Kumpuniemi, Veli Martimo, Tuomo Marttila, Maritta Rissanen, Pirkko Ylikärppä
Kunnanhallituksen edustaja Eero Halttu


Katso myös