Päätöksenteko

Hallinnon organisaatiorakenne

Kunnanvaltuusto on kunnan ylin päättävä toimielin. Valtuusto ohjaa toimintaa käyttäen taloudellista valtaa vuosittain esimerkiksi talousarvion hyväksymisen yhteydessä.

Kunnanhallitus vastaa kunnan hallinnosta ja taloudesta, valmistelee valtuuston päätettäväksi tulevat asiat, huolehtii valtuuston päätösten täytäntöönpanosta ja laillisuudesta.

Simon kunnan hallinto toimii kunnanjohtajan alaisuudessa. Hallinto on jaettu kolmeen palvelualueeseen: keskushallintopalvelut, sivistyspalvelut ja tekniset palvelut.

Kunnanhallitus

Simon kunnanhallitus vuosina 2021-2025.

Tikka Hanna

Puheenjohtaja

hanna.tikka@simo.fi

Rehtori
Keskusta
Toivontie 3a, 95200 Simo

Hamari Helvi

Varapuheenjohtaja

helvi.hamari@simo.fi

Terveydenhoitaja
Vasemmistoliitto
Ranuantie 64 a,  95200 Simo

Alanaatu-Haapaniemi Leena

leena.alanaatu-haapaniemi@simo.fi

Varhaiskasvatuksen opettaja
Keskusta
Ranuantie 62b, 95200 Simo

Böök Tuomo

tuomo.book@simo.fi

Yrittäjä
Perussuomalaiset
Lukkarilantie 6, 95230 Maksniemi

Leinonen Tuomo

tuomo.leinonen@simo.fi

Maatalousyrittäjä
Keskusta
Valajanaavantie 16, 95270 Ylikärppä

Posti Harri

harri.posti@simo.fi

Toimitusjohtaja
Keskusta
Siikatie 6, 95230 Maksniemi

Veittikoski Niina

niina.veittkikoski@simo.fi

Yrittäjä
Kokoomus
Jääkärintie 1f, 95200 Simo

 

 


Kunnanvaltuusto

Tavia Esko

Puheenjohtaja

esko.tavia@simo.fi

Kunnanjohtaja, eläkeläinen
Keskusta
Palokarintie 6, 95210 Filpus

Simoska Raimo

I varapuheenjohtaja

raimo.simoska@simo.fi

Sähköasentaja, eläkeläinen
Keskusta
Kangastie 2, 95200 Simo

Korpikoski Terho

II varapuheenjohtaja

terho.korpikoski@simo.fi

Koneenrakennusteknikko, kone- ja laiteasentaja
Perussuomalaiset
Kemintie 77 b, 95255 Viantie

Aalto Ilkka

ilkka.aalto@simo.fi

Eläkeläinen
Kokoomus
Väkätie 5, 95200 Simo

Böök Tuomo

tuomo.book@simo.fi

Yrittäjä
Perussuomalaiset
Lukkarilantie 6, 95230 Maksniemi

Halttu Eero

eero.halttu@simo.fi

Kunnossapitoasentaja
Vasemmistoliitto
Ranuantie 18, 95200 Simo

Hamari Helvi

helvi.hamari@simo.fi

Terveydenhoitaja
Vasemmistoliitto
Ranuantie 64a, 95200 Simo

Kaarnalinna Saara

saara.kaarnalinna@simo.fi

Palveluohjaaja, sosionomi AMK
Keskusta
Sänkeläntie 3, 95230 Maksniemi

Kalmakoski Jouni

jouni.kalmakoski@simo.fi

Hitsaaja-levyseppä
Vasemmistoliitto
Pohjoispuolentie 187 b, 95200 Simo

Leinonen Tuomo

tuomo.leinonen@simo.fi

Maatalousyrittäjä
Keskusta
Valajanaavantie 16, 95270 Ylikärppä

Pajari Jani

jani.pajari@simo.fi

Yrittäjä
Kokoomus
Pohjoispuolentie 64a, 95200 Simo

Posti Harri

harri.posti@simo.fi

Toimitusjohtaja
Keskusta
Siikatie 6, 95230 Maksniemi

Puotiniemi Tiina

tiina.puotiniemi@simo.fi

Toiminnanohjaaja
Perussuomalaiset
Riisintie 18, 95200 Simo

Sankala Joonas

joonas.sankala@simo.fi

Ahtaaja, poromies
Keskusta
Ranuantie 355a, 95260 Tainiojoki

Tikka Hanna

hanna.tikka@simo.fi

Rehtori
Keskusta
Toivontie 3a , 95200 Simo

Veittikoski Anu

anu.veittikoski@simo.fi

Yrittäjä
Keskusta
Toivontie 2, 95200 Simo

Vääräkangas Kaisa

kaisa.vaarakangas@simo.fi

Palvelusihteeri
Keskusta
Ranuantie 242, 95225 Alaniemi


Lautakunnat

Lautakunnat vuosille 2021-2025

Tarkastuslautakunta
Pj Jouni Kalmakoski
Jäsenet: Maiju Tihinen (Vpj), Helena Hamari, Reijo Hiltunen, Matti Repo

Keskusvaalilautakunta
Pj Anu Veittikoski
Jäsenet: Aila Hiltula(Vpj), Janne Anttila, Esa Haapaniemi, Janne Järnfors

Sivistyslautakunta
Pj Kaisa Vääräkangas
Jäsenet: Saara Kaarnalinna (Vpj) Ville Eskola, Janne Järnfors, Minna Karhu, Eino Martimo, Anu Veittikoski

Tekninen lautakunta
Pj Raimo Simoska
Jäsenet: Eero Halttu (Vpj), Lotta Nurmela, Jani Pajari, Veli Martimo, Raakel Marttila, Anu Veittikoski


Katso myös